O nás – TK MORAVIA STARLET Brno

Původ vzniku

Od 1. ledna 2022 existuje v rámci ČSTS (Český svaz tanečního sportu) klub s názvem TK MORAVIA STARLET Brno. Je to nově pojmenovaný subjekt s dřívějším názvem STARLET Brno TK OREL Telnice, který vznikl spojením dvou vynikajících exkluzivních tanečních klubů na Brněnsku v Jihomoravském kraji, jak již sám název napovídá. Toto spojení vzniklo na podzim roku 2018 jako nový spolek sdružující bývalé dva významné kluby v disciplíně Taneční sport v rámci ČSTS. Jedná se o spolupráci na jedné straně velmi úspěšného tanečního klubu TK Orel Telnice, jehož existence není zas tak dlouhodobá (od r. 2000), ale o to s výjimečnými úspěchy zisku titulů mistrů ČR a také s podílem působení vynikajících trenérských kapacit a na straně druhé tradiční legendy tanečního velkoklubu náležející Taneční škole Starlet Brno (vznik v roce 1958), v jehož řadách se po dlouhou dobu jeho existence objevilo také mnoho mistrů ČR.

Nový klub navazuje na historii obou úspěšných subjektů a dále využívá výhod vynikajících trenérských a tanečních zkušeností profesionálů na straně jedné a velké členské základny s ověřenou náborovou zkušeností a zázemím ve všech věkových kategoriích na straně druhé. Je to spojení, jehož výsledkem je pokračování v pozici absolutní špičky v ČR, podpora široké členské základny a výchova reprezentantů ČR na světové výkonnostní úrovni počínaje kategorií dětí, juniorů a mládeže s vyvrcholením v hlavní dospělé kategorii, potažmo v kategoriích seniorů a s puncem potvrzení mistrovských titulů. Zkušenost, tradice a um se již dávno staly samozřejmým krédem osob pohybujících se kolem názvů STARLET a OREL, nyní v novém spojení TK MORAVIA STARLET Brno.

Současnost

V současné době je klub pravidelným každoročním účastníkem v mnoha soutěžích finále MČR. Naše nejlepší páry se umísťují v nejvyšších kolech zahraničních mezinárodních soutěží světových organizací WDSF, WDC, WDO apod. Koncept, který jsme vytvořili pro taneční páry, se stal jedním z nejúspěšnějších a vytváří zázemí, které potřebuje vrcholový sportovec v oboru taneční sport. Pravidelně do našeho klubu jezdí i světoví trenéři a nejlepší tanečníci světa. Dá se říct, že jsme se opět dostali do popředí tanečního světa a snažíme se stále budovat lepší a lepší zázemí pro naše páry a dále rozšiřovat naši základnu a s tím i aktivity pro veřejnost a pro získávání nových talentů. Jsme jedním z největších a nejúspěšnějších tanečních klubů v ČR. Za veškeré tyto úspěchy je třeba poděkovat nejen všem našim trenérům a vedení klubu, ale i podporovatelům tanečního klubu, ať už ze strany rodičů či ze strany sponzorů, ale také Taneční škole STARLET a jejím klubovým přípravkám pro soutěžní tancování, a jejich ohromné podpoře tance. Jménem všech členů současného tanečního klubu TK MORAVIA STARLET Brno patří obrovské díky.

Historie TK Orel Telnice

Počátky tanečního klubu Orel Telnice se trošku nesou v duchu hesla všechno zlé je pro něco dobré. Osobní problémy majitelů jedné brněnské taneční školy vyústily v potřebu tanečníků hledat jiné útočiště pro svoje tréninky a nalezli jej právě v Telnici. Problémy na straně jedné dali vzniknout jednomu z nejlepších a nejúspěšnějších klubů v České republice v posledních deseti letech na straně druhé. Většina tanečníků pocházela z Brna, přesto se trénovalo zejména v telnické Orlovně, která nabízí dokonalé tréninkové zázemí. A jelikož tanečníci měli ze svého předešlého působení na co navazovat, hned přicházejí první úspěchy.

Hned v prvním roce, kdy se taneční páry účastnily mistrovství republiky pod hlavičkou Orla, přicházejí úspěchy z říše snů. Získáváme 5 titulů Mistra ČR, jednu stříbrnou a dvě bronzové medaile. Všechny úspěchy jsou díky vynikajícím výkonům ve standardních tancích, v latině je stále co dohánět. Hlavní tréninkové aktivity se přesouvají na Biskupské Gymnázium v Brně, přeci jen se tak ušetří spousta času při cestování. V Telnici a blízkém okolí se s tancem nekončí, zakládají se dětské skupiny a o první taneční krůčky se snaží i ti nejmladší.

Rok 2001

Rok 2001 představuje další z pomyslných vrcholů telnického tancování. Úspěšně se rozvíjí členská základna, kvalitní trenérské zázemí a úspěchy klubu způsobují, že pod křídla orla přicházejí stále noví tanečníci. Také na vrcholných mistrovských soutěžích se projevuje taneční kvalita, výsledkem je titul Mistra i vicemistra ČR v individuálních disciplínách a dvě další finálová umístění. Naprostým vrcholem je obhajoba titulu Mistra ČR družstev ve standardních tancích, která společně s finálovým umístěním druhého našeho týmu znamená jednoznačnou dominanci TK Orel Telnice ve standardních tancích v rámci České republiky.

Rok 2002

Pravděpodobně v životě každé větší a úspěšné organizace se vyskytne okamžik, kdy členové vedení mají rozdílné názory, jakým směrem by se měla organizace ubírat. Tato situace nastala i v našem klubu a vzhledem k tomu, že se názory nepodařilo sjednotit, výsledkem byl odchod některých tanečních párů. Byly to zejména páry na sklonku své taneční kariéry a většina z nich v následující sezóně končí s aktivní soutěžní činností. Rok 2002 tak pro nás byl nový začátek, hledání nových trenérů, stanovování nových cílů, dalo by se říci první taneční generační obměna.

Rok 2004

Rok 2004 je ve znamení snahy co nejvíce se s novými páry přiblížit dřívějším úspěchům, ovšem vychovat špičkové páry není možné tzv. přes noc a na mistrovských soutěžích získáváme tři finálová umístění. S novými trenéry nastala jedna významná změna, již nejsme klub orientovaný více na standardní tance, naše páry se začínají více a více prosazovat i v latinsko-amerických tancích. Pilně se trénuje i v dětských a s postupem času i juniorských skupinách zejména v Telnice, Moutnicích a Jiříkovicích.

Rok 2005

Určitý odklon od standardních tanců k latinskoamerickým se projevuje v roce 2005, kdy získáváme titul vicemistra ČR družstev. Znamená to návrat na stupně vítězů, mimo tento skvělý kolektivní výsledek získáváme stříbro a bronz v individuálních disciplínách. Telnická dětsko-juniorská skupina společenského tance se přesouvá do Brna. Tento krok se bohužel neukazuje být příliš šťastný a skupina se rozpadá. V Telnici a okolí pokračují skupiny věnující se streetdance, stále ovšem s myšlenkou postupem času vyměnit moderní tancování za společenské.

Rok 2006

V dalším roce přicházejí další významné události v historii tanečního klubu. Rok 2006 nezačal vůbec špatně, dvě bronzová místa podpořená dalším finálovým umístěním splnila naše očekávání. Ovšem během jarních měsíců mnoho našich tanečníků ukončilo aktivní sportovní dráhu a výsledkem bylo, že letních soustředění se zúčastnily pouhé tři taneční páry. Dá se říci, že v tomto okamžiku jsme část klubu věnující se společenskému tanci začali za pomoci nového vedení budovat znovu. Velkou pomocí bylo zřízení nového brněského sídla tanečního klubu v Brně - nové orlovny na Mendlově náměstí.

Rok 2007

Rok 2007 byl ve znamení velikého úsilí k posílení členské základny. Zahájili jsme spolupráci s brněnskou taneční školou Dagmar, základními školami v Brně, Telnici, Moutnicích a Sokolnicích. Vytvořili jsme aktivity pro předškolní děti, vše s cílem obnovit členskou základnu pro společenské tance.
Veškeré úsilí se okamžitě projevuje. Taneční páry Orla jsou vidět ve všech věkových kategoriích i výkonnostních třídách po celé České republice. Na mistrovství České republiky získáváme bronzové medaile a dvě další finálová umístění. Je jasné, že s Orlem je potřeba opět počítat. Neuvěřitelně rychlé znovuvybudování tanečního klubu je korunováno ziskem titulu Mistra České republiky v plesových choreografiích hned při naší první účasti v této soutěži. A naprostý vrchol přichází v prosinci, kdy dva orelské páry odjíždí do australského Melbourne reprezentovat Českou republiku na Mistrovství světa v latinsko-amerických tancích. Je čas opět zvýšit tréninkové úsilí a snažit se prosadit mezi těmi nejlepšími.

Historie TK TŠ STARLET Brno

Počátky

Je tomu již přes 50 let (1968), co byla založena Taneční škola Starlet a dokonce přes 60 let (1958) od doby, kdy vznikl taneční klub – tehdy takzvaný BRDĚTAN neboli BRněnská DĚcka TANcují. Taneční škola Starlet je tradiční brněnskou taneční školou, která působí v města Brně již přes 50 let. Za tuto dobu našimi kurzy prošly tisíce žáků a mnozí z nich se k nám stále vracejí do dalších a dalších pokračovacích kurzů, do složek tanečního klubu či už se svými dětmi do kurzů pro děti. Těší nás to! Taneční škola Starlet vychovala mnoho tanečních mistrů – jak brněnských, tak učitelů tance působících po celé naší republice i v zahraničí. Z tanečního klubu taneční školy vzešlo mnoho mistrů Českoskovenska, či České republiky (jedním z těch, kteří u nás začínali a dodnes jako trenér působí je několikanásobný mistr České republiky, finalista pořadu Star Dance – Jaroslav Kuneš). Všechny vyjmenovat nemůžeme, ale bylo jich mnoho. Kurzy tance mají v městě Brně více jak stoletou tradici. V druhé polovině 20. století se pořádáním tanečních kurzů začal zabývat Park kultury a oddechu, a to hned po svém vzniku. V roce 1957 se stává učitelem tance pan Vladimír Buryan, zakladatel budoucí taneční školy Starlet a její ředitel a majitel v jedné osobě.

50. léta

Vladimír Buryan byl už od samého začátku své činnosti nejen propagátorem tradiční taneční kultury, ale vždy i velkým průkopníkem moderních trendů v tancování, přicházejících z různých oblastí celého světa. Proto v roce 1958 se z jednoho stále pokračujícího kurzu gymnázia Tábor v Brně oddělilo pár nadšenců, kteří za vedení pana Buryana sestavili předtančení tehdy supermoderního blues, se kterým vyhráli obvodní kolo Soutěže tvořivosti mládeže. V městském kole pak zvítězili s předtančením Samby a po postupu do krajského kola se stal vítězný jejich famózní Jive s názvem SimSalaBim. Své vítězné tažení v tomto úvodním nadšeném roce zakončili až na celostátní přehlídce ve varieté hotelu Pupp v Karlových Varech, kde získali 2. místo. Od této doby se začíná datovat vznik tanečního klubu, který založili právě tito odhodlanci cestou domů ve vlaku z tohoto prvního tanečního klání. V těchto prvopočátcích se klub jmenoval zajímavě Brdětan, jako zkratka počátečních písmen hesla "BRněnská DĚcka TANcují". První dva roky se dělala výhradně skupinová předtančení, sólové páry začínají vznikat až o dva roky později, v roce 1960.

60. léta

Taneční škola STARLET však samostatně vzniká až 1. 6. 1968 a to vydělením z tehdejších všeobecných kurzů PKO. V roce 1969 přejímá tento název i samotný taneční klub. Původně se měl jmenovat stále Brdětan, ovšem tento název se tehdejším státním úředníkům nezdál příliš český, proto byl schválen název Starlet. To, že slovo Starlet pochází původem z angličtiny, jim zřejmě nedošlo, takže novopečená "hvězdička" začala už tehdy zářit samostatně, i když stále pod jakousi patronací PKO. V taneční škole se však již nejednalo pouze o kurzy tance (pro začátečníky, pokročilé či dospělé), ale vznikají také kurzy další, tj. gymnastiky, stepu, jógy, pohybové výchovy, později např. i kurzy vkusu, krásy a půvabu, kurzy manekýnek atd. V pozdějších letech se velmi úspěšnými staly též kurzy tance v přírodě, aerobicu, rock´n rollu, různých stylů moderních disco tanců, např. break dance, RAP, ale i kurzy country tanců, lidových či zapomenutých tanců apod. Rozmanitý výčet všelijakých typů kurzů tance, jež vždy s potřebnou profesionalitou vedli zaměstnanci školy – učitelé tance, by mohl jistě pokračovat ještě drahnou chvíli.

70. léta

V sedmdesátých a osmdesátých letech se stala Taneční škola Starlet na dlouhou dobu největší taneční školou ve střední Evropě. V tehdejší době navštěvovalo v každém roce taneční kurzy až 10 tisíc kurzistů! I v současnosti, přestože v Brně po roce 1989 vzniklo několik soukromých tanečních škol, patří TŠ Starlet mezi nejvyhledávanější pro její tradiční kvalitu. Působnost taneční školy Starlet, společně s tanečním klubem, však sahá i daleko za hranice naší republiky. Pan Buryan se stal za svá dlouhá léta činnosti vyhledávaným odborníkem, trenérem a porotcem v mnoha zemích Evropy. A nejen té východní. Ještě dnes je zván do odborných porot na velkých soutěžích nejen v Maďarsku, Polsku, Rusku, ale i v Rakousku, Německu apod. Významnou skutečností v životě taneční školy se stal v roce 1972 zájezd do Bulharska, kde členové tanečního klubu vystupovali se svým 2-hodinovým programem. Do té doby v této zemi neexistoval společenský tanec jako takový vůbec a naši tanečníci zde posléze působili jako lektoři a stali se prvními učiteli tance v Bulharsku. Pan Vladimír Buryan se stal jedním z prvních učitelů tance také v dnešním Rusku.

Mezinárodní soutěže, formace, jiné formy tance

Dlouhá léta (v letech 1968 až 1990) se v městě Brně zásluhou taneční školy a tanečního klubu Starlet pořádaly velké mezinárodní soutěže ( Grand Prix) s účastí mnoha párů z tuzemska i ze zahraničních evropských zemí. Tyto soutěže se konaly až třikrát do roka a trvaly až šest dnů.

Hromadná vystoupení párů – formace se tančily ve Starletu i nadále a mnohokrát slavily úspěchy v podobě vítězství v celostátním ústředním kole v Ústí nad Labem (cha-cha, polka, waltz...). Dokonce zde vznikl i první MIX latinsko-amerických tanců v republice. Reprezentanti tanečního klubu startovali na mnoha významných soutěžích nejen ve východní Evropě, ale i v takových tehdy nepřístupných zemích jako v Itálii, ve Švýcarsku, v Německu, v Rakousku apod. V současné době kolektiv formačních párů opět dosahuje vynikajících umístění na Mistrovství ČR (Mistři ČR) i ME a MS.

Ale vraťme se ještě do historie. Tehdejší taneční škola měla i další své významné složky, jako např. Rock and Roll a step. Ale mezi nejlepší svým významem byla tzv. K4 - složka moderního výrazového tance, která pod vedením Jitky Soškové získala mnohokrát nejvyšší republiková ocenění a svými předtančeními jako byly Šok, Piskoř nebo Automatic vzbudila neobyčejný zájem a téměř i senzaci taneční veřejnosti u nás i v Evropě.

Mistři ČR, finalisté

Prvním párem mezinárodní třídy v městě Brně byli manželé Jaroslav a Jana Wolfovi z tanečního klubu ZKL, ale partnerka z tohoto páru (slečna Racková) vyrostla právě ve Starletu. Prvním párem třídy A ve Starletu se stali v roce 1963 manželé Tomáš a Jaroslava Hostinští. A již počátkem sedmdesátých let patřil taneční klub Starlet mezi nejlepší a největší kluby v republice se špičkovými páry, které tancovaly tehdy v tzv. prvním a druhém finále mistrovství. Jmenovitě to byli pánové Barák, Kosmák, Mazal, Kozel, Špiling s partnerkami, později manželé Hlucháňovi atd. V soutěži družstev vystoupily naše páry na mistrovství republiky několikrát na stupínek nejvyšší.

V osmdesátých letech se manželé Tomáš a Jana Bohmovi stali několikanásobnými mistry České republiky i celého Československa v latinskoamerických tancích, ale byli i mistry socialistických zemí, tj. v té době půlky Evropy. Je to náš doposud nejúspěšnější pár dlouholeté historie tanečního klubu. Manželé Jaroslav a Jitka Harvanovi byli taktéž několikanásobní mistři republiky zase v tancích standardních. V pozdějších 80. letech se o slávu klubu i školy staraly páry jako manželé Jaroslav a Jana Žitňanští, manželé Ivo a Jana Poulovi, Milan Calábek – Martina Kolbingerová, Radek Kavan s Danou Červinkovou a mnoho dalších.

V 90. letech se objevili taková jména jako Petr Žáček a Daniela Staffová a v roce 1997 náš tehdy nejlepší pár Jaroslav Kuneš – Jana Vondrušková, který získal pro náš klub opět po letech titul Mistra České republiky.

V druhém desetiletí nového tisíciletí se objevují další finalisté MČR Jan Kohout s Marikou Kasalovou a posléze s Katkou Krakowkovou. Mistry ČR v kategorii Senior-I a také finalisty MS v této kategorii se stali manželé Petr a Hana Palátovi.

Závěrem je určitě možno říci, že Taneční škola a s ní i Taneční klub Starlet patří již několik desetiletí mezi naši špičku ve svém oboru. Řadí se k nejstarším, největším a nejlepším tanečním školám a tanečním klubům v celé České republice. Zkušenost, tradice a um se již dávno staly samozřejmým krédem osob pohybujících se kolem názvu STARLET. V současné době v taneční škole působí několik špičkových lektorů - lektoři tanečních kurzů jsou tanečníky mezinárodní třídy, někteří z nich působí dlouhodobě i v zahraničí. Spolupracujeme s dalšími externími lektory (mistryně ČR ve stepu atd.)- zkrátka naši lektoři jsou zkušení, znalí, příjemní.

Kontaktujte nás

Mgr. Jaroslav Kuneš
+420 608 206 810
tancuj@jaroslavkunes.cz
Michal Drha
+420 607 844 118
drha.michal@gmail.com

Sponzor páru Michal DrhaKlára Drhová:

International Dance Shoes